Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatki w samorządzie: największym problemem jest zmienność interpretacji

02 czerwca 2020 | Dobra Administracja | Monika Pogroszewska

Rozliczenie samorządów to obszar, w którym stanowisko fiskusa i sądów zmienia się często o 180 stopni - mówi Joanna Rudzka, doradca podatkowy.

- Monika Pogroszewska: Z jakimi problemami podatkowymi mierzą się aktualnie samorządy?

JOANNA RUDZKA: Jest ich wiele. Do tych wcześniejszych doszły nowe, związane z epidemią koronawirusa i stosowaniem przepisów tarcz antykryzysowych.

W ostatnich dniach gminy pytają o kwestie związane z rozliczeniem VAT od darowizn sprzętu komputerowego dla szkół. W ramach „tarczy antykryzysowej" rozporządzeniem ministra finansów z 20 kwietnia 2020 r. wprowadzono stawkę 0 proc. VAT na darowizny laptopów do nauki zdalnej, ale brakuje przepisu dotyczącego zerowej stawki dla dostaw laptopów. To oznacza, że jeśli gmina kupi taki sprzęt, co do zasady powinna też ponieść koszty VAT. Warto by ustawodawca wprowadził zerową stawkę w kolejnej nowelizacji przepisów.

- Jak należy rozliczyć inne darowizny?

Problem stanowią darowizny dla szpitali czy domów opieki, takie jak m.in. bandaże, pościel, chemia gospodarcza. Istnieją wątpliwości, czy samorządy, które przekazują je nieodpłatnie, powinny wykazać i zapłacić podatek należny. Moim zdaniem nie, ponieważ są to ich zadania własne, pozostające poza zakresem ustawy o VAT. Poza tym, jeśli gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku przy nabyciu tych rzeczy, to nie nalicza VAT przy ich przekazaniu.

- Samorządy w czasie epidemii zwalniają przedsiębiorców z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11674

Wydanie: 11674

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament