Konkurencja na wspólnym boisku
Polska popiera pomysł odtwarzania produkcji na Starym Kontynencie. Zwiększa to odporność na gospodarcze tąpnięcia – pisze europarlamentarzysta.
Absolutnie bezprecedensowa skala kryzysu ekonomicznego, będącego efektem Covid-19, wymaga od Unii Europejskiej działań o adekwatnej dla tego wyzwania skali. Dostosowaniu wieloletnich ram finansowych na lata 2021–2027 do potrzeb wynikających z walki z kryzysem musi towarzyszyć pilne uzgodnienie dodatkowych instrumentów ożywienia gospodarczego. Powinny to być instrumenty ambitne, odpowiadające ekstraordynaryjnej sytuacji. Nie chcemy – jako Unia – pogłębiać złej sytuacji fiskalnej krajów członkowskich. W tym celu trzeba wykorzystać zdolności pożyczkowe już nie na ich poziomie, lecz na poziomie europejskim. Unia dysponować też może niewykorzystanymi zasobami – są nimi m.in. nowe formy opodatkowania, typu podatek cyfrowy, korzyści systemowe ze wspólnego rynku, węglowa opłata graniczna czy transakcje finansowe. We własnym dobrze pojętym interesie Unia Europejska musi zaostrzyć walkę z oszustwami podatkowymi. Środki pozyskane na poziomie unijnym powinny trafić do krajów członkowskich m.in. w formie grantów i pożyczek, najlepiej bezzwrotnych.
To, że kryzys dotknie wszystkich państw członkowskich UE, jest jasne. Jednak już potrzeby – a więc i oczekiwania – będą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta