Robot w wirtualnej ławce
Maciej Tąkiel, Mateusz Koronkiewicz Maszyny już teraz mogą się odwdzięczyć cennym wsparciem.
Prowadzona w ostatnich latach dyskusja o tzw. legal tech i konsekwencjach cyfrowej transformacji w zawodzie prawnika ma dziś szczególne znaczenie. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na świecie pozwala stwierdzić, że masowe przejście na zdalny model pracy było łatwiejsze dla kancelarii skłonnych odpowiednio wcześnie podjąć ryzyko i zainwestować w nowe technologie. Wśród pomocnych rozwiązań na szczególną uwagę zasługują inteligentne narzędzia, które mogą nas wspierać niezależnie od miejsca świadczenia usług.
Większość nie chce zmian
Dwa lata temu podjęliśmy się zaprezentowania przemyśleń i doświadczeń ponad dwudziestu czołowych, lokalnych i międzynarodowych kancelarii działających w Polsce. Efektem był raport Polskiego Związku Pracodawców Prawniczych „Sztuczna inteligencja i nowe technologie w praktyce prawniczej". Ponieważ sfera ta nieustannie się rozwija, uznaliśmy, że dobrze byłoby spojrzeć na aktualne tendencje.
Jak w praktyce ma wyglądać praca maszyny w kancelarii? Implementacja nowych technologii ma dwa kierunki. Pierwszy to kancelarie międzynarodowe, którym zasoby globalnej sieci zapewniają dostęp do najnowszych rozwiązań. Drugi to lokalny rynek kancelarii prawnych. Pojawiają się też podmioty spoza rynku prawniczego gotowe do świadczenia na rzecz klientów prostych, rutynowych i powtarzalnych czynności, bez konieczności angażowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta