Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków nieobowiązkowa
Zaskarżona przez prokuratora uchwała miała charakter intencyjny, nie była aktem prawa miejscowego. Określone w niej zasady nie dotyczyły wszystkich mieszkańców gminy, ale tylko tych, którzy do programu mieliby przystąpić.
Sprawa gminnego programu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Skwierzyna w woj. lubuskim trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. na skutek skargi prokuratora rejonowego. Zaskarżył on uchwałę Rady Miejskiej w Skwierzynie z 25 lutego 2016 r., zatwierdzającą „Gminny program budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Skwierzyna w latach 2016—2020". Domagał się stwierdzenia jej nieważności. Wyrok WSA zapadł w 12 marca 2020 r. Inwestycja była już wówczas zakończona. Wszystkie 61 przydomowych oczyszczalni ścieków, wybudowanych w ośmiu miejscowościach, zostało już oddane do użytku. Mimo to prokurator nie wycofał skargi.
Prokurator skarży się do sądu
Celem uchwały, opublikowanej w kwietniu 2016 r. w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego, było ograniczenie ilości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta