Zmiany w zakresie zaliczek uproszczonych
Przepisy ustawy o CIT przewidują możliwość płacenia co miesiąc zaliczek na podatek dochodowy w stałej kwocie ustalonej jako 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.
Oznacza to, że podatnicy, którzy na rok 2020 wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podatek dochodowy ustalają te zaliczki jako 1/12 podatku należnego za rok podatkowy 2018. Jeżeli jednak w roku 2018 podatnik nie wykazał podatku należnego (np. poniósł stratę podatkową) możliwe jest ustalanie zaliczek na rok 2020 jako 1/12 podatku należnego za 2017 r.
Kiedy dokonać wyboru
Wyboru takiego sposobu płacenia zaliczek można dokonać w terminie płatności pierwszej zaliczki za rok podatkowy. Podatnicy, których rok podatkowy jest równy kalendarzowemu musieli zatem dokonać takiego wyboru płacąc do 20 lutego br. zaliczkę na podatek dochodowy za styczeń.
Płacenie zaliczek w formie uproszczonej jest istotnym ułatwieniem dla służb księgowych przedsiębiorstwa. Dodatkowo, jest to korzystne rozwiązanie w sytuacji rosnącego biznesu i dochodów. W sytuacji rosnących rok do roku dochodów podatkowych, możliwość płacenia zaliczek na podatek dochodowy ustalonych według dochodów uzyskanych efektywnie dwa lata wcześniej pozwala na zwiększenie płynności przedsiębiorstwa w trakcie bieżącego roku podatkowego. Kalkulowane w ten sposób zaliczki na podatek dochodowy są bowiem niższe niż byłyby należne, gdyby były ustalane według dochodów bieżących.
Sytuacja odwraca się jednak przy spadku dochodów. W takim przypadku zaliczki uproszczone są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta