Dla zjednoczonej, prężnej i suwerennej Europy
Josep Borrell, Thierry Breton Poza tragedią zdrowotną, kryzys koronawirusowy będzie miał coraz większy wpływ na główne trendy na naszej planecie. Zachęca nas to do świeżego spojrzenia na świat i Europę w świecie.
Kryzys ten zdecydowanie ożywia temat naszej autonomii, naszej suwerenności i pozycji jako podmiotu w światowej geopolityce, zwłaszcza w obliczu rosnących napięć między USA a Chinami. Era Europy pojednawczej, ale nie naiwnej, przetrwała. Szlachetna „miękka siła" nie wystarcza już jednak w dzisiejszym świecie. Konieczne jest dodanie wymiaru „twardej siły", który nie ogranicza się do jej wymiaru militarnego, nawet jeśli to konieczne dla rozwoju obronności Europy. Innymi słowy, oznacza to możliwość wykorzystania wpływów do egzekwowania swojej wizji świata i swoich interesów.
W obliczu nagłych niszczycielskich skutków kryzysu nasi współobywatele są w pełni świadomi potrzeby istnienia prężnej i autonomicznej Europy, pewnej swoich wartości, silnej w swoich przekonaniach, zdecydowanej w swoich ambicjach i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta