Wielki malarz ikon oraz kobiet
„Nowosielski" to trzeci album światowej oficyny Skira poświęcony polskiemu artyście po Fangorze i Stażewskim.
Dzieła Jerzego Nowosielskiego (1923–2011) stanowią również niepowtarzalny cel wycieczek do cerkwi i kościołów. Jedną z pierwszych polichromii zrealizował dla cerkwi w Gródku koło Białegostoku w latach 50. Do najbardziej znanych należą wystrój kościoła Opatrzności Bożej i dom rekolekcyjnego w Wesołej koło Warszawy, ikony w cerkwi Zaśnięcia NMP w Krakowie, polichromie w kościołach Podwyższenia Krzyża Świętego na Jelonkach w Warszawie i Ducha Świętego w Nowych Tychach-Żwakowie. Najbardziej kompletną realizacją architektoniczno-malarską jest cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białym Borze na Pomorzu Zachodnim, powstała dla społeczności Łemków.
Łemkowskie korzenie
Ojciec Jerzego Nowosielskiego też był Łemkiem wyznania greckokatolickiego, a matka spolonizowaną Austriaczką wyznania rzymskokatolickiego. W domu Nowosielskiego mieszały się więc różne wpływy kulturowe, lecz to właśnie ojciec miał decydujący wpływ na rozwój teologicznych zainteresowań syna.
Jako kilkunastolatek w latach 30. XX wieku często jeździł razem z ojcem kolejarzem z rodzinnego Krakowa do Lwowa. Na Ukrainie wielkie wrażenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta