Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybaczalny błąd wykonawcy

10 czerwca 2020 | Rachunkowość | Magdalena Szymko

Błędny VAT w ofercie to odrzucenie oferty i utrata zamówienia publicznego przez wykonawcę. O pomyłkę nietrudno, gdy w grę wchodzą stawki 23 proc., 8 proc., 5 proc., 0 proc., zwolnienia podmiotowe lub przedmiotowe oraz rozbieżne interpretacje co do świadczeń kompleksowych. Zamawiający porównuje ceny brutto.

Podatek VAT jest czynnikiem kształtującym wysokość ceny wykonawcy. Tymczasem po otwarciu ofert okazuje się często, iż wykonawcy zastosowali różne stawki podatku VAT lub zwolnienia dla tych samych usług.

Zamawiający powinien odrzucić ofertę ze stawką VAT niższą od tej właściwej. Uwzględnienie takiej oferty naruszałoby bowiem uczciwą konkurencję wobec innych wykonawców.

Jednak, czy zamawiający powinien odrzucić również ofertę zawierającą w cenie podatek wyższy niż wymaga ustawodawca? Oferta takiego wykonawcy staje się relatywnie droższa, ale nie narusza uczciwej konkurencji w stosunku do innych wykonawców ponieważ wykonawca stawia wyłącznie siebie w gorszej sytuacji wobec konkurentów.

Odpowiadając racjonalnie: taka oferta może być wybrana jako najkorzystniejsza. Nie należy jej odrzucać, nawet jeśli nie można jej poprawić. Potwierdza to Krajowa Izba Odwoławcza – KIO 2138/11, KIO 2294/12, KIO 735/13, KIO 430/14, KIO 489/14, KIO 2831/15, KIO 349/16, KIO 1299/18, KIO 504/19.

Stanowisko to KIO uzasadnia następująco:

Po pierwsze: wyższy podatek VAT w ofercie niż wymagany ustawą nie jest błędem, gdyż: „skorzystanie ze stawek preferencyjnych i zwolnień nie jest obowiązkiem podatników,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11681

Wydanie: 11681

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament