Ważne wyzwania: zmiany klimatyczne i troska o zdrowie
Rosnąca liczba katastrof naturalnych, a także wzrost zainteresowania polisami zdrowotnymi to zjawiska, z którymi mierzą się dziś ubezpieczyciele. PIOTR SKWIROWSKI
Żyjemy w niespokojnych czasach. Ziemię coraz częściej nawiedzają potężne huragany i tajfuny, pustoszą ją niespotykane pożary, na zmianę z niszczącymi uprawy i dobytek suszami. Topniejące lodowce grożą zatopieniem nisko położonych lądów, często bardzo zaludnionych.
Susze, powodzie, huragany
Rosnąca liczba katastrof naturalnych to efekt zmian klimatycznych, rozwoju gospodarczego i związanego z nim bogacenia się społeczeństw. Między 2007 a 2017 r. średnia roczna liczba takich katastrof wzrosła z 447 do 556. Wartość związanych z nimi strat finansowych podskoczyła ze 104 do 123 mld dol. Natomiast liczba ofiar śmiertelnych na świecie wzrosła z 26,9 do 31,4 tys. w porównaniu ze średnią dla ostatnich 30 lat. Takie dane w swoim raporcie klimatycznym podała Polska Izba Ubezpieczeń.
Okazuje się też, że luka ubezpieczeniowa związana z katastrofami naturalnymi sięgała w 2017 r. 195 mld dol. A to dlatego, że straty materialne spowodowane katastrofami miały wartość 335 mld dol., tymczasem ubezpieczeniami objęty był zniszczony majątek o wartości 140 mld dol. Ów rok przyniósł szczególnie duże straty materialne, głównie za sprawą huraganów Harvey, Irma i Maria w USA i na Karaibach. W ciągu badanych w raporcie dziesięciu lat średnio 33,8 proc. strat finansowych związanych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta