Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Split payment nadal budzi wątpliwości

22 czerwca 2020 | Podatki i księgowość

Podmiot trzeci może na równi z dostawcą odpowiadać za nierozliczony przez niego VAT. Sytuacje takie dotyczą np. firm faktoringowych. Nie w każdym jednak przypadku mechanizm solidarnej odpowiedzialności znajdzie zastosowanie. ALEKSANDRA ANDRZEJEWSKA MARCELA MROWIEC

 

Funkcjonujący od 1 listopada 2019 r. w rozliczeniach VAT mechanizm podzielonej płatności (MPP) wciąż budzi wiele praktycznych wątpliwości związanych z jego stosowaniem, pomimo, że w tym zakresie Ministerstwo Finansów (MF) zdążyło już wydać ponad kilkadziesiąt indywidualnych interpretacji podatkowych, a także obszerne objaśnienia opublikowane w grudniu zeszłego roku.

Przypomnijmy, że mechanizm podzielonej płatności (MPP) zastąpił stosowany wcześniej przez podatników w obrocie krajowym, mechanizm odwrotnego obciążenia służący do rozliczania VAT z tytułu nabycia tzw. towarów i usług wrażliwych. Mechanizm podzielonej płatności nakłada na podatników nabywających towary i usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, udokumentowane fakturą dotyczącą transakcji, których wartość przekracza kwotę 15 tys. zł brutto, obowiązek zapłaty za nie w ten sposób, iż wartość VAT podatnik zobowiązany jest wpłacić na specjalny rachunek bankowy dostawcy, czyli tzw. rachunek VAT.

Obowiązek stosowania MPP spoczywa zatem na nabywcach określonych towarów i usług. W praktyce zdarzają się jednak sytuacje, kiedy płatności na rzecz dostawców towarów lub usługodawców są dokonywane przez tzw. podmioty trzecie (np. firmy faktoringowe).

- W jaki sposób fiskus zabezpiecza się przed brakiem wpłaty VAT przez dostawców towarów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11690

Wydanie: 11690

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament