Czy wydobycie jest nabyciem
Skarbówka uznaje, że wydatki na sprzęt elektroniczny, oprogramowanie, prąd, eksploatację sieci internetowej i utrzymanie serwerów są pośrednio związane z zakupem i sprzedażą kryptowaluty. Dlatego nie stanowią kosztów podatkowych. MATEUSZ CEDRO
Waluta wirtualna to nadal dla polskiego fiskusa ,,nowość", którą trudno mu dopasować do polskich regulacji prawa podatkowego z uwagi na dynamikę rozwoju rynku walut cyfrowych. W ostatnim czasie pojawiają się wątpliwości na jakich zasadach wydatki związane z wydobyciem kryptowaluty można rozpoznać w kosztach uzyskania przychodów.
Odpowiednia kwalifikacja kosztów jest w tym zakresie niezbędna do prawidłowości rozliczenia CIT, gdyż dochodem z tytułu obrotu walutami wirtualnymi jest osiągnięta w danym roku podatkowym różnica pomiędzy sumą przychodów uzyskanych z obrotu tymi walutami a kosztami uzyskania przychodów.
Ustawowe ograniczenie
Wydaje się, że zastrzeżenia budzi regulacja art. 15 ust. 11 ustawy o CIT, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów, które stanowią koszty zysków kapitałowych, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. f ustawy o CIT (przychody z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta