Za zobowiązania spółki wobec fiskusa odpowie członek zarządu
Nawet zatrudnienie profesjonalistów (księgowych, biur rachunkowych) nie chroni przed konsekwencjami wynikającymi z zarzutu oszustwa podatkowego. Od władz osoby prawnej wymaga się bowiem profesjonalizmu i rzetelności. KAMILA MILIK-PĘKAŁA
Prowadzenie spraw finansowych czy podatkowych osoby prawnej oznacza także odpowiedzialność realizowaną na różnych płaszczyznach działalności. Zajmowanie kierowniczych funkcji wiąże się bowiem chociażby z uczuciem prywatnej satysfakcji w związku z zaufaniem jakim nas obdarzono, możliwością realizowania zawodowych wyzwań czy zdobywania doświadczenia na nieznanym dotąd poziomie. Jednocześnie jednak, osoby prowadzące sprawy gospodarcze spółek, w przypadku stwierdzenia uchybień w jej rozliczeniach podatkowych, narażone są na pociągnięcie ich do odpowiedzialności przewidzianej w wielu ustawach, w tym odpowiedzialności przewidzianej w kodeksie karnym skarbowym (k.k.s.). Rzeczona ustawa przewiduje szeroki katalog przestępstw i wykroczeń skarbowych związanych z podejmowaniem decyzji w sprawach z zakresu szeroko rozumianego prawa podatkowego. W praktyce, podstawą do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej skarbowej jest często stwierdzenie przez organy podatkowe istnienia chociażby błędów w deklaracjach podatkowych czy też nieterminowego złożenia tych deklaracji, zaniżenia zobowiązania podatkowego bądź narażenia podatku na uszczuplenie.
Zgodnie z art. 4 k.k.s., przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe można popełnić umyślnie, a także nieumyślnie, gdy ustawa tak stanowi.
Co do zasady umyślnie
Większość przestępstw skarbowych wskazanych w kodeksie i mogących przyczynić się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta