Uszczelnianie tak, ale z rozwagą
Lekcja z poprzedniego kryzysu: zbyt szybka konsolidacja fiskalna może zdławić wzrost, który jest właśnie najlepszym sposobem na ograniczenie zadłużenia.
Zmiany w ustawie o finansach publicznych, przyjęte przez parlament, powinny być początkiem dyskusji o regułach fiskalnych. W debacie potrzeba otwartości na nowe rozwiązania i szerokiej perspektywy uwzględniającej bezprecedensową skalę obecnego kryzysu.
Wypracowane i przyjęte ostatnio przez Sejm głosami prawie wszystkich środowisk politycznych zmiany w ustawie o finansach publicznych były konieczne w perspektywie zbliżającej się nowelizacji budżetu. Dotychczas ustawa nie określała, jak wyglądałby powrót do stosowania stabilizującej reguły wydatkowej (SRW), po jej zawieszeniu. Projekt Ministerstwa Finansów definiuje mechanizm stopniowego powracania do stosowania SRW w ciągu dwóch–czterech lat po jej wyłączeniu, w zależności od głębokości recesji. Dzięki temu tworzy nam się przestrzeń na dodatkowe wydatki publiczne, tak konieczna obecnie do powrotu gospodarki na właściwe tory.
Jednocześnie, chcąc utrudnić wyłączenie reguły fiskalnej w przyszłości, zmiany przewidują zaostrzenie warunków zawieszenia SRW. W obecnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta