Jak stosować kasy wirtualne
Od 1 czerwca br. kasy rejestrujące mające postać oprogramowania mogą być używane przez podatników w odniesieniu do określonych czynności, w tym usług przewozowych, transportowych, noclegowych i gastronomicznych.
Przepisy o VAT dopuszczają możliwość prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących mających postać oprogramowania, tj. tzw. kas wirtualnych, już od 1 maja 2019 r. Faktycznie jednak możliwość stosowania tych kas powstała dopiero 1 czerwca 2020 r., kiedy to zostały wydane stosowne przepisy wykonawcze. Przewidują one możliwość stosowania kas fiskalnych mających postać oprogramowania, czyli takich, które mogą być instalowane np. na smartfonach czy tabletach. Kasy wirtualne nie są oczywiście obowiązkowe. Uprawnieni do ich stosowania podatnicy mogą, ale nie muszą ich stosować.
Od 1 czerwca br. kasy rejestrujące mające postać oprogramowania mogą być używane przez podatników w odniesieniu do określonych czynności, w tym różnego rodzaju usług przewozowych i transportowych, usług noclegowych i gastronomicznych.
Z kolei, od 1 lipca br. kasy wirtualne będą mogły być używane przez podatników w odniesieniu do usług transportu morskiego i przybrzeżnego pasażerskiego wycieczkowcami (PKWiU 50.10.12.0), usług transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego wycieczkowcami (PKWiU 50.30.12.0) oraz usług przygotowywania i dostarczania żywności (katering) dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 56.21).
Podatnicy prowadzą przy użyciu kas ewidencję każdej czynności sprzedaży, w tym sprzedaży zwolnionej od podatku. Podatnicy muszą zapewnić połączenie kasy z drukarką i jej konfigurację w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta