Tarcza 4.0 pozwoli pracodawcom ograniczyć koszty
W czasie epidemii firmy ma odciążyć m.in. możliwość zerwania umów o zakazie konkurencji, ograniczenia wysokości odpraw i odszkodowań dla zwolnionych oraz zawieszenia obowiązków socjalnych.
Jednym z założeń tzw. tarczy antykryzysowej w wersji 4.0 – tj. ustawy z 23 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (DzU poz. 1086; obowiązującej od 24 czerwca 2020 r.) – było wprowadzenie rozwiązań, które przygotują rynek pracy do nowej rzeczywistości. Chodziło zarówno o przyjęcie bardziej elastycznych mechanizmów prawa pracy, które usprawnią działanie firm, jak i rozwiązań skrojonych na czas kryzysu gospodarczego i trudności finansowych przedsiębiorstw.
Jakie narzędzia otrzymali pracodawcy wraz z wejściem w życie nowych przepisów?
O pracy zdalnej zdecyduje firma
Tarcza 4.0 doprecyzowuje regulacje dotyczące pracy zdalnej. Nowe przepisy umożliwiają firmom jednostronne zlecanie pracownikom wykonywania zadań poza stałym miejscem pracy. Pracownik, do którego pracodawca zwróci się z poleceniem wykonywania pracy zdalnie, nie będzie mógł odmówić. To istotne narzędzie w rękach pracodawców. Pozwala bowiem łatwiej organizować pracę, np. stosować system rotacyjnej obecności pracowników w zakładzie.
Co więcej, pracodawca będzie mógł polecić pracownikom pracę zdalną pisemnie, ale też mailowo lub telefonicznie. To duże ułatwienie, jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta