Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wsparcia na niepełnosprawnych nie wolno powielać

02 lipca 2020 | Kadry i Płace | Natalia Basista Michał Kacprzyk
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Prawo do dofinansowania wynagrodzeń z PFRON i tarczy antykryzysowej wzajemnie się nie wyklucza. Nie można jednak pobierać dopłat na ten sam cel z różnych źródeł.

Zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 426 ze zm.) pracodawcom zatrudniającym pracowników niepełnosprawnych przysługuje miesięczne dofinansowanie do ich wynagrodzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Warunkiem przyznania wsparcia jest m.in. to, aby te osoby zostały ujęte w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonej przez Fundusz.

Pracodawcy, który zatrudnia minimum 25 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego przysługuje pod warunkiem, że osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 proc.

Ważny stopień niepełnosprawności...

Wysokość możliwego do uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego zależy od stopnia niepełnosprawności. Kwota wsparcia jest odpowiednio zwiększona na pracowników niepełnosprawnych, wobec których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych >patrz tabela 1.

Tym samym pracodawca może uzyskać dofinansowanie do miesięcznych wynagrodzeń niepełnosprawnych osób w wysokości:

- 3150 zł – w przypadku osób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11699

Wydanie: 11699

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament