Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aneks do umowy o zarządzanie PPK bez zgody pracowników

02 lipca 2020 | Kadry i Płace | Oskar Sobolewski

Pracodawca, który chce zmienić instytucję finansową zarządzającą PPK, powinien porozumieć się z reprezentacją osób zatrudnionych. Nie ma takiej konieczności przy wprowadzaniu zmian w zawartej już umowie o zarządzanie.

Zmiana umowy o zarządzanie pracowniczym planem kapitałowym (PPK), zgodnie z treścią ustawy o PPK, nie wymaga zgody reprezentacji pracowników. Ustawa o PPK wprost wskazała marginalną rolę reprezentacji osób zatrudnionych w procesie wyboru instytucji finansowej. To zaś oznacza, że takiej roli nie można rozszerzać, szczególnie w przypadku aneksowania tej umowy.

Rola reprezentacji zatrudnionych

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 3 ustawy o PPK „pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową działającą w tym podmiocie zatrudniającym, wybiera instytucję finansową, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK". Natomiast ust. 5 tego artykułu stanowi że „jeżeli na miesiąc przed upływem terminu, w którym podmiot zatrudniający jest obowiązany do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, nie zostanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11699

Wydanie: 11699

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament