Nowe orzeczenie o niepełnosprawności wliczane po staremu
Przepisy specustawy o zachowaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności nie stoją na przeszkodzie, aby zaliczyć pracownika do nowego stopnia niepełnosprawności z datą wsteczną.
- Pracownik miał ważne orzeczenie do 29 lutego 2020 r. o lekkim stopniu niepełnosprawności, wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Nie dostarczył pracodawcy potwierdzenia złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia. Dopiero 21 kwietnia br. dostarczył pracodawcy orzeczenie wydane 16 kwietnia 2020 r. przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Z treści orzeczenia wynika, że wniosek o kolejne orzeczenie pracownik złożył 28 stycznia 2020 r., uzyskał umiarkowany stopień niepełnosprawności od 1 marca 2020 r.
Jakie przepisy prawa powinien zastosować pracodawca? Czy będzie to:
- art. 2a2 ustawy o rehabilitacji i należy uznać pracownika za osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym od 1 marca 2020 r.?
- art. 15h ust. 1 pkt 1 ustawy antykryzysowej i należy uznać pracownika (na orzeczeniu mamy datę złożenia wniosku o kolejne orzeczenie) za osobę niepełnosprawną w stopniu lekkim od 1 marca 2020 r. do 15 kwietnia 2020 r., a od daty wydania nowego orzeczenia, tj. 16 kwietnia br., za osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym?
PFRON: (...) w opisanej sytuacji należy zastosować art. 2a ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2020 r., poz. 426 ze zm.) i wliczyć pracownika do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym od 1 marca 2020...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta