Są nowe zasady ustalania miejsca dostaw łańcuchowych
Od 1 lipca uproszczono reguły określania gdzie należy rozliczyć VAT, w przypadku gdy te same towary stanowią przedmiot kolejnych dostaw oraz są wysyłane lub transportowane bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy.
W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach (art. 7 ust. 8 ustawy o VAT). W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. dostawami łańcuchowymi. Przepisy dyrektywy VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2019 r. nie zawierały regulacji dotyczących transakcji łańcuchowych, a obowiązujące do 30 czerwca br. przepisy krajowe opierały się na dorobku TSWE.
Dotychczasowe regulacje
Kluczowym przepisem dotyczącym transakcji łańcuchowy jest art. 22 ust. 2 ustawy o VAT.
W brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca br. stanowił on, że gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie. Jeżeli natomiast towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, to przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie.
Istota...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta