Do gwiazd dzięki międzynarodowym kontaktom
Technologie kosmiczne to coraz większy rynek, na którym działa coraz więcej polskich firm. Komercyjny przemysł kosmiczny, który rozwija się bardzo dynamicznie, to szansa dla wielu polskich spółek. W kraju nie brakuje firm, które odniosły sukces w branży i wiedzą, co gwarantuje uzyskanie bardzo dobrych wyników.
Pierwsze polskie przedsiębiorstwa, które zagwarantowały sobie pozycję na europejskim i światowym rynku kosmicznym, podkreślają, że sukces zapewniły im kontrakty z agencjami kosmicznymi. To stamtąd pochodziły pierwsze projekty, które umożliwiły wymianę doświadczeń i udział personelu w specjalistycznych szkoleniach. Wiedza i doświadczenie stały się podwalinami znaczących osiągnięć dokonywanych w kosmosie.
Mentor wyznacza kierunki
Potrzebę transferu rozwiązań i wiedzy specjalistycznej, które warunkują rozwój, podkreśla dr Ilona Wojtkiewicz, dyrektor rozwoju w SENER Polska. – SENER Polska od początku swojej działalności czerpie z ponad 50-letniego doświadczenia międzynarodowej grupy SENER. Nieocenioną wartością było wdrożenie procesów organizacyjnych oraz transfer wiedzy, dzięki któremu udało nam się zbudować stabilną podstawę firmy i stale ją rozwijać – początkowo w obszarach inżynierii lądowej, a od 2012 roku już całkowicie w sektorze kosmicznym – mówi dr Ilona Wojtkiewicz. Firma opracowała m.in. innowacyjny system dokowania i cumowania pojazdów kosmicznych (IBDM) dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, który może w przyszłości być wykorzystany w kolejnych misjach eksploracyjnych agencji, do planowanej przez ESA załogowej stacji kosmicznej.
Michał Szwajewski, dyrektor...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta