Prąd do kopania bitcoina można rozliczyć w PIT
Wydatki na sprzęt i energię użyte do wydobywania wirtualnych walut są kosztem podatkowym.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wydał precedensowy wyrok w sprawie obowiązującego od 2019 r. opodatkowania tzw. wirtualnych walut. Sąd potwierdził, że pieniądze zainwestowane w sprzęt i prąd do mozolnego procesu ich kopania, czyli pierwotnego pozyskania, liczą się w rachunku podatkowym i finalnie obniżają PIT od ich sprzedaży.
Internetowa kopalnia
Sprawa dotyczyła podatniczki, która od 2019 r. zamierzała zarabiać na kryptowalutach. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że będzie zajmować się tzw. kopaniem (pozyskiwaniem) waluty wirtualnej metodą Proof of Work. Polega to na użyciu urządzeń elektronicznych, np. kart graficznych, GPU lub układów ASIC, i wykonywaniu na nich operacji, których skutkiem jest „powstanie" kryptowaluty.
Nie będzie to zakup od innej osoby czy firmy. Istotą kopania jest bowiem uzyskanie waluty wirtualnej w sposób „pierwotny" wskutek wykonywania obliczeń matematycznych za pomocą urządzeń elektronicznych. Podatniczka podkreśliła, że takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta