Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrącenie nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania

27 lipca 2020 | Podatki i księgowość | BARTOSZ SUŁAWKO

W efekcie kompensaty wzajemnych należności dochodzi do quasi zapłaty, której skutki podatkowe należy rozpoznawać w taki sam sposób, jak gdyby zobowiązania te zostały uregulowane w sposób tradycyjny.

W realiach gospodarczych podmioty niejednokrotnie decydują się na regulowanie zobowiązań w sposób odmienny niż zwykła zapłata w pieniądzu. W przypadku występowania wzajemnych zobowiązań i wierzytelności, często dochodzi do potrącenia wzajemnych należności – bez faktycznego uiszczenia zapłaty >patrz ramka.

Ustalenie podatkowych skutków potrącenia (czy to w formie „ustawowej", czy „umownej") jest istotne z punktu widzenia rozpoznania przychodów podatnika oraz kosztów ich uzyskania.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań co do zasady stanowi przychód podatnika. Co prawda w przepisie tym mowa jest o zobowiązaniu, jednak należy pamiętać, że korelatem wierzytelności przysługującej wierzycielowi jest dług (zobowiązanie) po stronie dłużnika. Jeżeli zatem w efekcie potrącenia dochodzi do umorzenia wierzytelności, to usprawiedliwione wydaje się podobne skutki wywieźć względem odpowiadającego jej zobowiązania.

Czy zatem potrącenie będzie skutkowało wystąpieniem przychodu po stronie podmiotu, którego zobowiązanie ulega umorzeniu? Udzielenie właściwej odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe, ze względu na rozbieżności w stanowiskach organów podatkowych oraz sądów administracyjnych.

Stanowisko sądów i fiskusa...

W latach wcześniejszych przyjmowane było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11720

Wydanie: 11720

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament