Praworządność a fundusze – ten temat został wyolbrzymiony
O pieniądzach z Unii, dziedzictwie Jugosławii, Melanii Trump i podziwie dla Polski mówi Anže Logar, szef MSZ Słowenii
Słowenia jest zadowolona z rezultatów zakończonego tydzień temu szczytu UE? Dostanie 10,5 mld euro, a nie licząc kredytów 6,6 mld euro, na niewiele więcej niż dwa miliony mieszkańców.
ANŽE LOGAR: Pieniędzy oczywiście nigdy dosyć. Jesteśmy zdecydowanie zadowoleni, na obu poziomach. Na strategiczno-politycznym, bo zostało osiągnięte porozumienie. Szczyt trwał aż pięć dni, ale z dobrym skutkiem dla wszystkich państw członkowskich. Na naszym, słoweńskim – dlatego, że nasz premier Janez Janša przywiózł do kraju więcej, niż wynikało z pierwszych zapowiedzi.
W konflikcie niechętnej transferom finansowym Północy i czekającego na transfery Południa Słowenia jest po stronie Południa?
Nie patrzę na negocjacje jak na konflikt. Jeżeli by tak było, nie skończyłyby się znalezieniem rozwiązania. W sprawach euroobligacji było nam bliżej do Południa, razem z Francją. Uważaliśmy, że pandemia koronawirusa jest tak poważnym kryzysem, że potrzeba nowych narzędzi, takich jak euroobligacje. Byliśmy raczej w tej znacznie liczniejszej grupie, a nie u boku tak zwanej oszczędnej czwórki. Ale na końcu wszyscy się spotkaliśmy, każdy odszedł od wstępnego stanowiska. Nie ma się co zastanawiać, gdzie byliśmy w czasie negocjacji, lecz gdzie jesteśmy teraz: razem, z perspektywą finansową, dlatego musimy dobrze wykorzystać przyznane środki....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta