Koszty od egzekucji dalej jak rosyjska ruletka
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wysokości opłat egzekucyjnych wywołuje duże zamieszanie w orzecznictwie sądów administracyjnych. Spory o standard ich wyliczania raz wygrywa fiskus, raz podatnicy.
Przymusowa egzekucja zaległości podatkowych może przydarzyć się każdemu podatnikowi. Zagrożenie to dziś jeszcze wzrosło, bo wywołane pandemią spowolnienie gospodarcze zdążyło już negatywnie odbić się na finansach niejednej firmy. Niestety, tak jak przed pandemią, tak i w pandemii, gdy państwo zaczyna ściągać należne mu długi, każe sobie za to słono płacić, co od lat budzi spore kontrowersje. Sprawa wysokości kosztów egzekucyjnych dotarła nawet do Trybunału Konstytucyjnego. Okazuje się jednak, że choć zasadniczo jego wyrok był korzystny dla przedsiębiorców i obywateli, to sądy administracyjne nie mogą się zdecydować jak stosować go w indywidualnych sprawach. Potwierdza to kolejny, wydany już w pandemii wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Zaległy PIT
Sprawa dotyczyła spółki z o.o., z której fiskus przymusowo ściągnął ponad 200 tys. zł zaległego PIT. Na podstawie wystawionego przez siebie tytułu wykonawczego zajął jej wierzytelności z rachunków bankowych oraz wobec osoby trzeciej.
Tym, co ostatecznie stało się kością niezgody między urzędnikami a podatniczką, była wysokość kosztów egzekucyjnych. Fiskus określił je na prawie 13 tys. zł, na co składały się: opłata manipulacyjna w wysokości 1 proc. egzekwowanej należności oraz opłaty za zajęcie wierzytelności w wysokości 5 proc. egzekwowanej należności. Spółka uważała, że to, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta