Limitowanie wydatków na usługi niematerialne budzi wątpliwości
W praktyce wprowadzenie ograniczenia w rozliczaniu kosztów spowodowało wzrost niepewności podatników przy bieżącej kalkulacji podatku dochodowego oraz liczne spory z fiskusem.
Ustawodawca, upatrując w usługach niematerialnych świadczonych między podmiotami powiązanymi sposobu na optymalizację podatkową, wprowadził mechanizm limitujący możliwość uznawania za koszt uzyskania przychodów niektórych takich wydatków.
Do ustawy o CIT dodano od 1 stycznia 2018 r. przepis art. 15e, którego założeniem jest wprowadzenie mechanizmu ograniczającego możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków ponoszonych bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych, jeśli wydatki te wynikają z:
1. usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze,
2. wszelkiego rodzaju opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości (m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, licencje),
3. przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek, innych niż udzielonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, w tym w ramach zobowiązań wynikających z pochodnych instrumentów finansowych oraz świadczeń o podobnym charakterze.
Ograniczenie możliwości rozpoznawania kosztów uzyskania przychodów, co do zasady dotyczy tej części kosztów, w jakiej łącznie w roku podatkowym przekraczają one 5 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta