Czy import usług musi być odpłatny
Zdarza się, że polscy podatnicy nabywają usługi od zagranicznych podmiotów, nie płacąc wynagrodzenia z tego tytułu. Zgodnie z powszechną praktyką takie transakcje nie są uwzględnianie w ich rozliczeniach VAT.
W świetle przepisów ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski. Z uwagi na to, w praktyce, przedsiębiorcy nabywający usługi od zagranicznych podatników są zasadniczo zobowiązani do rozliczenia VAT z tytułu świadczonych na ich rzecz usług, tj. z tytułu tzw. importu usług.
Nierozpoznanie importu usług przez polskiego podatnika może pociągać za sobą negatywne konsekwencje finansowe. Jeżeli bowiem w trakcie kontroli podatkowej organ stwierdzi, że mimo obowiązku import usług nie został rozliczony, to podatnik może zostać zobowiązany do zastosowania tzw. szyku rozstawnego, tj. do wykazania:
∑ kwoty podatku należnego w drodze korekty deklaracji VAT za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w VAT z tytułu importu usług, natomiast
∑ kwoty podatku naliczonego – na bieżąco.
W konsekwencji, może to doprowadzić do konieczności uiszczenia odsetek za zwłokę od powstałej w ten sposób zaległości podatkowej oraz do ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego w VAT.
Świadczenie na cele osobiste
Zasadą jest, że import usług podlega opodatkowaniu VAT (a zatem występuje konieczność rozliczenia VAT w Polsce z tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta