Czy płatności za ubezpieczenia podlegają podatkowi u źródła
Zdaniem fiskusa i WSA w Poznaniu usługi ubezpieczeń są świadczeniami podobnymi do gwarancji. Nie zgadzają się z tym sądy w Bydgoszczy i Warszawie. Twierdzą, że składki płacone na rzecz zagranicznych ubezpieczycieli nie powinny być opodatkowane WHT w Polsce.
Opłacanie składek ubezpieczeniowych na rzecz zagranicznych ubezpieczycieli od dłuższego czasu budzi wątpliwości co do opodatkowania tych płatności podatkiem u źródła (WHT) w Polsce. Stosownie bowiem do art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT opodatkowaniu WHT w Polsce podlegają dochody nierezydentów z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń. Oprócz usług wymienionych w tym katalogu, opodatkowaniu WHT w Polsce podlegają świadczenia o podobnym do nich charakterze.
Usługi ubezpieczenia nie zostały wskazane wprost w ustawowym katalogu. Aby zatem ocenić czy płatności za usługi ubezpieczeniowe powinny podlegać opodatkowaniu WHT w Polsce, należy je porównać z innymi świadczeniami wymienionymi w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT.
Niekorzystne interpretacje
W ostatnich latach Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej prezentuje w wydawanych interpretacjach indywidualnych jednolite stanowisko, zgodnie z którym usługi ubezpieczeń należy uznać za podobne do usług gwarancji. Organ interpretacyjny argumentuje to podejście zbieżnością tych świadczeń polegającą na tym, że zarówno ubezpieczyciel, jak i gwarant mają obowiązek spełnienia świadczenia w związku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta