Za brak maseczki szef zabierze część wynagrodzenia
Wobec osoby, która bezzasadnie odmawia zakrywania ust i nosa, pracodawca może zastosować karę porządkową. Poza upomnieniem i naganą, naruszenie to może kosztować pracownika jednodniowe zarobki.
Powrót do pracy w dobie pandemii jest wyzwaniem zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Odnalezienie się w pandemicznej rzeczywistości bywa trudne, bowiem poza ponownym wdrożeniem się w rytm zwykłej pracy
doszły dodatkowe obowiązki. Oprócz zachowywania odpowiedniego dystansu społecznego, obowiązuje stosowanie środków ochrony indywidualnej w pomieszczeniach użytku publicznego, w tym w zakładach pracy.
Uciążliwe osłony
Ustawodawca nałożył ten obowiązek w § 19 ust. 2 lit. c rozporządzenia Rady Ministrów z 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (dalej: Rozporządzenie). Podtrzymał go w kolejnych rozporządzeniach związanych z ograniczeniami związanymi z wystąpieniem stanu epidemii.
Zatem do odwołania obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy w miejscach ogólnodostępnych, w tym w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej.
Nakaz zakrywania ust i nosa nie ogranicza się przy tym wyłącznie do pracowników. Ciąży on również na innych osobach przebywających w zakładzie pracy: zleceniobiorcach, współpracownikach, kontraktorach oraz wszelkich osobach trzecich – klientach, kontrahentach, kurierach czy dostawcach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta