Koniec ochrony przedemerytalnej nie uzasadnia zwolnienia
Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę osobie, której zakończył się okres ochrony przedemerytalnej, jeżeli to uzasadni. Przyczyną rozwiązania umowy nie może być jednak sam fakt osiągnięcia wieku emerytalnego czy zaprzestania podlegania ochronie.
∑ Urodziłam się 11 grudnia 1964 r. U obecnego pracodawcy pracuję od stycznia br. W związku z likwidacją punktu sprzedaży otrzymałam wypowiedzenie, które kończy się 30 listopada. Jakie mam prawa? Czy mogę starać się o świadczenie przedemerytalne?
Reforma emerytalna, która weszła w życie 1 października 2017 r., obniżyła wiek emerytalny dla kobiet do 60 lat. Czytelniczka osiągnie ten wiek dopiero w 2024 r., a więc jej ochrona przedemerytalna rozpocznie się w grudniu 2020 r. Oznacza to, że w momencie złożenia wypowiedzenia umowy o pracę nie była objęta ochroną przedemerytalną.
Prawo do świadczenia przedemerytalnego zależy co do zasady od wieku, stażu pracy oraz od tego, czy wypowiedzenie umowy o pracę nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracownika. Biorąc pod uwagę, że umowa została rozwiązana z powodu likwidacji punktu sprzedaży (w którym – jak zakładam – zatrudniona była czytelniczka), można przyjąć, że była to przyczyna dotycząca zakładu pracy. W przypadku czytelniczki (która w chwili rozwiązania umowy będzie już miała ukończony 55. rok życia), możliwość skutecznego ubiegania się o świadczenie przedemerytalne będzie zależeć m.in. od wykazania, że najpóźniej na dzień rozwiązania stosunku pracy legitymuje się co najmniej 30-letnim okresem uprawniającym do emerytury.
Świadczenie przedemerytalne przysługuje po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta