Problem to okazja w przebraniu
Maciej Sitek Aby proces transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej dobrze zaplanować i rozpocząć, należało zaangażować jak najszersze grono interesariuszy.
Impuls dali ludzie z organizacji pozarządowych, którzy jako pierwsi jeszcze w 2018 roku pojawili się w Brukseli na spotkaniu Platformy Węglowej dla Terenów Górniczych w procesie Transformacji. Platforma ma za zadanie wypracować mechanizmy, które pomogą regionom górniczym w transformacji i odchodzeniu od węgla.
Właściwie natychmiast w proces i prace Platformy zaangażowały się władze województwa wielkopolskiego. Nie było to jednak działanie obok, jak często się zdarza, ale przyjęto model wspólnego z organizacjami pozarządowymi, związkami zawodowymi, lokalnymi samorządami i Zespołem Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK) uczestniczenia w tym procesie. Takie podejście władz Wielkopolski zaowocowało podpisaniem porozumienia na rzecz procesu sprawiedliwej transformacji w kwietniu 2019. Porozumienie skupia interesariuszy chcących aktywnie uczestniczyć w tym procesie i którzy są świadomi, że proces odchodzenia od węgla jest nieunikniony i nie ma od niego odwrotu.
Żeby region Wielkopolski Wschodniej nie stał się czarną plamą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta