Porządek po wypadku ma zrobić zarządca drogi
Skutki kolizji drogowej to zanieczyszczenie środowiska. To powoduje, że ewentualna szkoda z tego tytułu nie jest objęta zakresem odpowiedzialności ubezpieczenia obowiązkowego OC.
Na wokandy polskich sądów powszechnych trafia coraz więcej spraw, w których gminy (zarządcy dróg) lub firmy specjalizujące się w sprzątaniu nawierzchni po wypadkach dochodzą od zakładów ubezpieczeń sprawców zdarzeń kosztów uprzątnięcia drogi po zdarzeniach drogowych. Czy w świetle obowiązujących przepisów prawa te roszczenia są zasadne?
Musi być szkoda
Zgodnie z art. 34 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Koniunkcyjnych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 2214 ze zm.): „z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia".
Rzeczony obowiązek odszkodowawczy zachodzi wówczas, gdy można mówić o powstaniu szkody po stronie podmiotu występującego z roszczeniem lub działającego w imieniu poszkodowanego (vide: art. 415 kodeksu cywilnego), a więc uszczerbku w dobrach majątkowych lub niemajątkowych z winy ubezpieczonego w danym zakładzie ubezpieczeń.
Zgodnie natomiast z art. 361 § 1 k.c....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta