Firmowa rzeczywistość w czerwonej strefie
Od 24 października br. do odwołania na terytorium całej Polski obowiązują obostrzenia związane z wprowadzeniem tzw. czerwonej strefy. Wiąże się z tym szereg ograniczeń i obowiązków. Część z nich dotyczy pracodawców.
Poniżej omawiamy kwestie istotne dla podmiotów zatrudniających pracowników, a także procedury i regulacje wewnętrzne, których wdrożenie minimalizuje ryzyka po stronie pracodawcy.
Ograniczenia i obowiązki
Ograniczenia, nakazy i zakazy związane ze stanem epidemii reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 9 października 2020 r. (DzU poz. 1758 ze zm.). Obowiązują one do odwołania.
Na mocy rozporządzenia, pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia środków bezpieczeństwa: rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk. Musi też zapewnić minimum 1,5 metra odległości między stanowiskami pracy. Obowiązku tego nie ma tylko wówczas, gdy zapewnienie odpowiedniej odległości uniemożliwia charakter działalności. Wówczas jednak obowiązkowe jest zapewnienie odpowiednich środków ochrony osobistej.
Na terenie zakładu pracy nie ma, co do zasady, obowiązku zakrywania ust i nosa. Dotyczy on tylko pracowników bezpośrednio obsługujących klientów lub interesantów. Przy czym nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży, maski lub maseczki, przyłbicy bądź kasku ochronnego obowiązuje tylko podczas wykonywania czynności związanych z obsługą klienta. Nakazu zasłaniania nosa i ust nie stosuje się też wobec pracowników kierujących środkami transportu publicznego czy wykonujących zarobkowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta