Fundusze nieźle zarobiły, ale tylko na wybranych rynkach
W ostatnich miesiącach, podobnie jak przez całą ubiegłą dekadę, najmocniej zyskiwały akcje na rynkach rozwiniętych, w szczególności spółek nowej ekonomii. Wyraźnie widać to po notowaniach funduszy.
Kilkudziesięcioprocentowe stopy zwrotu w funduszach akcji w tym roku to z pewnością marzenie wielu inwestorów, zważywszy na wahania, z jakimi mamy do czynienia od lutego. Z drugiej strony takie wyniki osiągnęła dość szeroka grupa funduszy, inwestujących przede wszystkim za granicą, m.in. na rynku amerykańskim. Dla przykładu w okresie poprzednich sześciu miesięcy tylko pojedynczym strategiom akcji zagranicznych zarobić się nie udało. Co więcej, najczęściej były to dwucyfrowe stopy zwrotu. Oczywiście był to efekt dynamicznego odreagowania indeksów akcji po marcowym krachu.
Technologiczne konie pociągowe
Na czele zestawienia znajdziemy strategie skoncentrowane na spółkach technologicznych. To właśnie tego typu firmy wyszły jak dotąd zwycięsko z paniki, jaka nadeszła na rynki w marcu. Mało tego, silne zwyżki, w tym światowych gigantów technologicznych, spowodowały, że amerykańskie indeksy najszybciej odrobiły wiosenne straty, a latem ustanowiły nowe historyczne rekordy wyceny. A zatem, mimo pogorszenia sytuacji w gospodarkach, wciąż jeden z funduszy zdecydowanie odskoczył pozostałym. Chodzi o Skarbiec Spółek Wzrostowych, czyli strategię zarządzaną przez zwycięskie towarzystwo w tegorocznym rankingu. Fundusz ten zarządzany jest przez zespół złożony z czterech osób. Jego wyniki deklasują konkurencję zarówno w tym roku, jak i w dłuższym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta