Rośnie udział OZE w rynku
Produkcja prądu w oparciu o wodę, wiatr, słońce, biogaz i biomasę pozwala budować zeroemisyjną gospodarkę.
Odnawialne źródła energii (OZE) odgrywają coraz większą rolę w polskiej energetyce. Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w ubiegłym roku produkcja prądu prowadzona w oparciu o takie źródła jak woda, wiatr, słońce, biogaz i biomasę wyniosła 16,8 tys. GWh (gigawatogodziny). To o 18,7 proc. więcej niż w 2018 r. W efekcie udział OZE w całej produkcji prądu sięgnął 11 proc. W kolejnych latach powinny następować dalsze dynamiczne zwyżki.
Z najnowszych szacunków think tanku Forum Energii i Instytutu Energetyki z Gdańska wynika, że za dziesięć lat udział OZE może już przekroczyć 40 proc. Szczególnie duży potencjał wzrostu upatrywany jest w fotowoltaice oraz lądowych i morskich farmach wiatrowych. W mniejszym stopniu uzupełnieniem będą instalacje na biogaz, biomasę i hydroenergetyka. Koszt osiągnięcia tak dużego udziału OZE w produkcji prądu będzie jednak wymagał ogromnych inwestycji. Te w najbliższych dziesięciu latach szacuje się wstępnie na 136–168 mld zł.
Farma na Bałtyku
Inwestycje w OZE to kluczowe przedsięwzięcia w coraz większej liczbie spółek dokonujących tzw. zielonego zwrotu. PKN Orlen jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej ogłosił, że zamierza do 2050 r. osiągnąć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta