Ochrona przed epidemią na miarę potrzeb
Nie każdy pracodawca ma obowiązek zastosować wszelkie możliwe środki ochronne przed koronawirusem. Inne oczekiwania są w placówce służby zdrowia, inne w zakładzie produkcyjnym, a jeszcze inne w biurze.
Zapewnienie bezpieczeństwa w pracy jest jedną z naczelnych zasad wyartykułowanych w samej Konstytucji RP. Jej art. 66 stanowi, że każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Korelacją tego prawa jest przewidziany w kodeksie pracy obowiązek pracodawcy do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, którego niedopełnienie wiąże się z odpowiedzialnością pracodawcy.
O wadze tych zasad świadczy to, że w kodeksie pracy są one powtórzone w kilku odrębnych działach, tj. wśród: podstawowych zasad prawa pracy (art. 15), podstawowych obowiązków pracodawcy (art. 94 ust. 4), jak i w Dziale X poświęconym BHP (art. 207 i nast.).
Uchybienia pracodawcy w obszarze BHP, które pozostają w związku przyczynowym z zaistniałą szkodą, mogą rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą pracodawcy. Jednak do ustalenia takiej odpowiedzialności konieczne jest w pierwszej kolejności zakreślenie granic obowiązków pracodawcy. Dopiero bowiem ich przekroczenie pociąga za sobą odpowiedzialność odszkodowawczą.
Granice obowiązków
W obecnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta