Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamknięcie obiegu plastiku jest możliwe i bliskie

29 października 2020 | Dodatek
źródło: materiały prasowe

rozmowa | Frédéric Guichard, prezes Żywiec Zdrój

 

65 mln euro rocznie oszczędności dla Polski dzięki wprowadzeniu systemu depozytowego – takie prognozy przedstawił pan dla naszego kraju. Czy wdrożenie tego systemu pozwoli się uporać z tonami śmieci?

Frédéric Guichard: Gospodarowanie odpadami plastikowymi to jedno z największych wyzwań ekologicznych współczesnego świata. Każdego roku, w Polsce na rynek trafia ok. 200 tys. ton opakowań PET, jednak poziom recyklingu tego surowca wynosi zaledwie 50%. Jedynym skutecznym sposobem umożliwiającym znaczący wzrost poziomu selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych z PET i ich recyklingu, jest wprowadzenie systemu depozytowego i umożliwienie przedsiębiorcom produkcji nowych opakowań z tych już zebranych. Doświadczenia innych krajów europejskich, w których takie rozwiązanie funkcjonuje, dowodzą, że w krótkim czasie poziom recyklingu butelek PET może wzrosnąć nawet powyżej 90%. Dobrym przykładem jest Litwa, gdzie ten wysoki wynik udało się osiągnąć po dwóch latach od wprowadzenia systemu depozytowego w kraju.

Cieszę się, że w Polsce zgadzamy się z branżą na temat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11800

Wydanie: 11800

Spis treści

Reklama

Ściągawka przedsiębiorcy

Recykling+Monitor Biznesu+Komunikaty

Logistyka

Nieprzypisane

Zamów abonament