Gaz ustabilizuje produkcję prądu
W najbliższych latach błękitne paliwo może naszemu krajowi istotnie pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu (The European Green Deal), zakładającego m.in. osiągnięcie zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto w 2050 r., wymaga przede wszystkim inwestycji w OZE. Dziś prowadzona w oparciu o nie produkcja energii potrafi być jednak bardzo nierównomierna, nawet w stosunkowo krótkim czasie. Z tego też powodu w najbliższych kilku, a nawet kilkunastu latach gaz ziemny jako surowiec o znacznie mniejszej emisyjności zanieczyszczeń niż węgiel czy ropa może pełnić rolę paliwa stabilizującego prawidłowe funkcjonowanie systemu energetycznego.
Dodatkowym plusem instalacji wytwórczych opartych na błękitnym paliwie jest możliwość ich stosunkowo szybkiego i taniego uruchomienia lub wyłączenia. To ogromna zaleta w sytuacji, gdy rynek zgłasza zapotrzebowanie na energię, a akurat przestał wiać wiatr lub przestało świecić słońce i produkcja z odnawialnych źródeł przestaje być wystarczająca.
Inwestycje Orlenu
W ostatnich latach inwestycje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta