Będzie pomnik w Berlinie
Nic już nie stoi na przeszkodzie budowie miejsca pamięci polskich ofiar niemieckich zbrodni w czasie drugiej wojny.
Wzywamy rząd, aby w wyeksponowanym miejscu w Berlinie stworzył miejsce pamięci, spotkań i dyskusji „dedykowane polskim ofiarom II wojny światowej i okupacji narodowo-socjalistycznej Polski" – tak brzmi projekt uchwały Bundestagu zgłoszony przez oba ugrupowania koalicji rządowej: CDU/CSU oraz SPD. Zamierzają go poprzeć Zieloni oraz liberałowie z FDP. Parlamentarna debata odbędzie się w piątek i jej wynik jest łatwy do przewidzenia.
Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości powstanie konkretny projekt tzw. pomnika polskiego (Polendenkmal). Miejsce już czeka. Jest to plac Askański w sąsiedztwie ruin Anhalter Bahnhof, dworca w centrum Berlina, gdzie w 80. rocznicę napaści niemieckiej na Polskę spotkali się przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble z marszałek Elżbietą Witek.
Nieco rozczarowania
Od pojawienia się pierwszego niemieckiego projektu upamiętnienia polskich ofiar drugiej wojny do decyzji Bundestagu w tej sprawie mijają trzy lata. Poprzedzały go polskie propozycje miejsca narodowej martyrologii w Berlinie. Trzy lata to w sumie niewiele, biorąc pod uwagę, że inicjatywa pomnika Pomordowanych Żydów Europy w pobliżu Bramy Brandenburskiej musiała czekać na realizację niemal dwie dekady.
Będzie to jedyne w Berlinie miejsce pamięci o charakterze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta