Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kara porządkowa to nietrafiony reduktor premii

04 lutego 2021 | Kadry i Płace | Grzegorz Orłowski

Regulując zasady obniżania składnika wynagrodzenia za niesubordynację, należy określić zachowania lub zaniechania, które będą tym skutkować. Powiązanie jego wysokości z faktem nałożenia upomnienia czy nagany to zły pomysł.

W wielu zakładowych przepisach płacowych spotykamy zmienne składniki wynagrodzenia, takie jak premie. Na ogół określa się w nich kryteria ustalania prawa i wysokości tego składnika, a także przypadki utraty prawa lub obniżenia jego wysokości, zwane potocznie reduktorami premiowymi. Spotykamy wśród nich zachowania pracownika naruszające porządek lub dyscyplinę pracę.

Niektórzy pracodawcy formalizuję tę sferę aż do tego stopnia, że przewidują np. pozbawienie pracownika części lub całości premii w przypadku ukarania go karą porządkową przewidzianą w art. 108 § 1 i 2 kodeksu pracy (upomnieniem, naganą lub karą pieniężną). Czy jest to zgodne z prawem? Tak, tyle że może przynieść i przynosi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11879

Wydanie: 11879

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament