Kara porządkowa to nietrafiony reduktor premii
Regulując zasady obniżania składnika wynagrodzenia za niesubordynację, należy określić zachowania lub zaniechania, które będą tym skutkować. Powiązanie jego wysokości z faktem nałożenia upomnienia czy nagany to zły pomysł.
W wielu zakładowych przepisach płacowych spotykamy zmienne składniki wynagrodzenia, takie jak premie. Na ogół określa się w nich kryteria ustalania prawa i wysokości tego składnika, a także przypadki utraty prawa lub obniżenia jego wysokości, zwane potocznie reduktorami premiowymi. Spotykamy wśród nich zachowania pracownika naruszające porządek lub dyscyplinę pracę.
Niektórzy pracodawcy formalizuję tę sferę aż do tego stopnia, że przewidują np. pozbawienie pracownika części lub całości premii w przypadku ukarania go karą porządkową przewidzianą w art. 108 § 1 i 2 kodeksu pracy (upomnieniem, naganą lub karą pieniężną). Czy jest to zgodne z prawem? Tak, tyle że może przynieść i przynosi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta