Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto, ile, na jakich warunkach

04 lutego 2021 | Moje pieniądze
Nawet w czasie pandemii codziennie przybywa kilkaset firm – głównie jednoosobowych
źródło: Shutterstock
Nawet w czasie pandemii codziennie przybywa kilkaset firm – głównie jednoosobowych

Warto i należy szukać tradycyjnych metod finansowania. Jeśli sądzimy, iż nasz pomysł jest niebanalny, szukajmy szerzej. EWA BEDNARZ

Zanim założy się biznes, warto pomyśleć o jego finansowaniu i to niekoniecznie z pomocą banku. Są dotacje, niskooprocentowane pożyczki, fundusze unijne i mniej znane formy pozyskania kapitału, takie jak crowdfunding. Pomóc mogą też aniołowie biznesu i fundusze seed capital i private equity.

Nawet w Nowy Rok

Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią codziennie przybywa kilkaset firm – głównie jednoosobowych działalności. W styczniu powstało ich ponad 28,3 tys. Kandydaci na przedsiębiorców, dzięki możliwości zarejestrowania firmy online, nie próżnowali nawet w Nowy Rok. Chętnych będzie też przybywało wraz z redukcją etatów w wielu firmach. Pomysł to jednak nie wszystko. Zwykle potrzebny jest również zastrzyk gotówki, a możliwości pozyskania kapitału jest kilka. Warto wziąć pod uwagę, że fundusze unijne się kończą, a na kolejne trzeba będzie poczekać.

Najpopularniejszą formą dofinansowania założenia działalności gospodarczej są bezzwrotne dotacje z urzędu pracy. Zainteresowani muszą jednak spełniać kilka warunków. Najważniejszym jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej, co wymaga zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy oraz nieprowadzenie działalności gospodarczej przez co najmniej 12 miesięcy. Dostać można ponad 31 tys. zł, ale trzeba złożyć wniosek wraz z biznesplanem. Zyskiem jest nie tylko sama dotacja, ale również brak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11879

Wydanie: 11879

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament