Kto, ile, na jakich warunkach
Warto i należy szukać tradycyjnych metod finansowania. Jeśli sądzimy, iż nasz pomysł jest niebanalny, szukajmy szerzej. EWA BEDNARZ
Zanim założy się biznes, warto pomyśleć o jego finansowaniu i to niekoniecznie z pomocą banku. Są dotacje, niskooprocentowane pożyczki, fundusze unijne i mniej znane formy pozyskania kapitału, takie jak crowdfunding. Pomóc mogą też aniołowie biznesu i fundusze seed capital i private equity.
Nawet w Nowy Rok
Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią codziennie przybywa kilkaset firm – głównie jednoosobowych działalności. W styczniu powstało ich ponad 28,3 tys. Kandydaci na przedsiębiorców, dzięki możliwości zarejestrowania firmy online, nie próżnowali nawet w Nowy Rok. Chętnych będzie też przybywało wraz z redukcją etatów w wielu firmach. Pomysł to jednak nie wszystko. Zwykle potrzebny jest również zastrzyk gotówki, a możliwości pozyskania kapitału jest kilka. Warto wziąć pod uwagę, że fundusze unijne się kończą, a na kolejne trzeba będzie poczekać.
Najpopularniejszą formą dofinansowania założenia działalności gospodarczej są bezzwrotne dotacje z urzędu pracy. Zainteresowani muszą jednak spełniać kilka warunków. Najważniejszym jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej, co wymaga zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy oraz nieprowadzenie działalności gospodarczej przez co najmniej 12 miesięcy. Dostać można ponad 31 tys. zł, ale trzeba złożyć wniosek wraz z biznesplanem. Zyskiem jest nie tylko sama dotacja, ale również brak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta