Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utrwalanie struktury rolnictwa grozi katastrofą

04 lutego 2021 | Ekonomia i rynek

Józef Pyrgies Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r to szansa na zmianę podejścia do kierunku przemian strukturalnych w polskim rolnictwie, które – tak czy inaczej – są nieuniknione.

Cele nowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2020 roku zorientowane są na rentowność i dochody gospodarstw rolnych, bardziej skuteczną realizację polityki w zakresie ochrony środowiska i klimatu, a także na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich. Przekrojowym celem jest modernizacja sektora przez sprzyjanie dzieleniu się wiedzą, sprzyjanie innowacji i cyfryzacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Reforma WPR zakłada większe uprawnienia, ale także i większą odpowiedzialność krajów członkowskich, dlatego każdy z nich przygotuje Krajowy Plan Strategiczny dla WPR, który przed wdrożeniem będzie przedmiotem negocjacji z Komisją Europejską.

Zamieszczony na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) projekt owego planu na okres po 2020 r. powinien zostać poprzedzony wykresem (patrz obok) oraz z komentarzem, który był prezentowany wielokrotnie przez pracowników Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB w Warszawie: „W okresie 1995–2018 koszty pracy w gospodarce narodowej zwiększyły się ponad sześć razy (6,51), ceny środków produkcji nabywanych przez rolników – ponad trzy razy (3,31), a ceny zbytu produktów rolnych – ponad dwa razy (2,47). Efektem tych tendencji był spadek jednostkowej opłacalności produkcji rolnej. W tej sytuacji rolnik, chcąc uzyskać satysfakcjonujący dochód z gospodarstwa przynajmniej na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11879

Wydanie: 11879

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament