Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliarder z kosmiczną pasją

04 lutego 2021 | Ekonomia i rynek
Jeff Bezos, prezes koncernu Amazon
autor zdjęcia: Eric BARADAT
źródło: AFP
Jeff Bezos, prezes koncernu Amazon

Jeff Bezos ogłosił, że przestanie być prezesem koncernu Amazon. To on zbudował potęgę tej spółki. HUBERT KOZIEŁ

 

Bezos ma opuścić stanowisko prezesa w trzecim kwartale tego roku. Jego następcą będzie Adam Jassy, dyrektor ds. usług informatycznych w chmurze w Amazon Web Services. Bezos zostanie przewodniczącym rady dyrektorów Amazonu. Na nowym stanowisku będzie skupiał się na „nowych produktach i nowych inicjatywach". Będzie miał więcej czasu, m.in. by zajmować się swoją firmą kosmiczną Blue Origin.

Droga na szczyt

Założyciel koncernu Amazon urodził się 12 stycznia 1964 r. w Albuquerque w Nowym Meksyku. W metryce wpisano mu nazwisko „Jeffrey Preston Jorgensen". Jego matka Jacklyn miała wówczas jedynie 17 lat, a ojciec Ted Jorgensen zarabiał na życie, jeżdżąc na rowerze w cyrku. Po czterech latach rodzice się rozwiedli, a Jacklyn wyszła za kubańskiego imigranta Miguela Bezosa, który pracował jako inżynier w koncernie naftowym Exxon. Usynowił on Jeffa i dał mu swoje nazwisko.

Duży wpływ na wychowanie założyciela Amazonu miał jego dziadek ze strony matki Lawrence Preston Gise. Był dyrektorem regionalnym Agencji Energii Atomowej i zarazem jednym z założycieli ARPA,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11879

Wydanie: 11879

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament