Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Objęcie firmy lockdownem nie uzasadnia odmowy pracy

04 lutego 2021 | Kadry i Płace | Karolina Kanclerz Oskar Kwiatkowski

Sam fakt, że pracodawca działa w branży objętej czasowym zakazem prowadzenia działalności, nie pozwala zatrudnionemu odmówić wykonania polecenia stawienia się do pracy. KAROLINA KANCLERZ OSKAR KWIATKOWSKI

 

Wyrokiem z 27 października 2020 r. (II SA/Op 219/20) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą wprowadzenie zakazów prowadzenia działalności gospodarczej drogą rozporządzenia, bez wprowadzenia stanu wyjątkowego. Tym samym WSA uchylił karę nałożoną przez sanepid na przedsiębiorcę, który nie zastosował się do tego zakazu.

Ruch w interesie

Orzeczenie odbiło się szerokim echem w mediach, stając się tematem numer jeden wśród przedsiębiorców, których firmy zamknięto w ramach lockdownu. Tym bardziej, że kolejne sądy – jak chociażby WSA w Warszawie – zaczęły lawinowo uchylać kary nakładane przez sanepid w podobnych przypadkach. Wprawdzie orzeczenia sądowe nie stanowią źródła prawa i nie mają mocy wiążącej dla innych spraw, to jednak na ich kanwie wielu przedsiębiorców wznawia albo zamierza wznowić działalność, mimo stale obowiązujących obostrzeń, z mniejszą obawą o sankcje karne. Już dziś w wielu miastach można zjeść obiad na miejscu w restauracji czy nawet wybrać się do klubu nocnego, a przedsiębiorcy zapowiadają, że to dopiero początek.

Pozostawiając wywody natury konstytucyjnej i etycznej na boku, skupmy się na kwestii praktycznej – czy przedsiębiorca,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11879

Wydanie: 11879

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament