Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za krew i osocze dwa dni wolne od pracy

04 lutego 2021 | Kadry i Płace

Od 26 stycznia br. pracownicy oddający krew lub osocze w czasie epidemii mają prawo do dwóch dni zwolnienia od pracy w dniu pobrania oraz w dniu następnym. Koszt wolnego ponosi pracodawca.

Zmianę wprowadzono ustawą z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 159). Na mocy art. 3 nowelizacji zmieniono ustawę o publicznej służbie krwi. Dodano m.in. nowy art. 9a, który w ust. 1 pkt 1 stanowi o uprawnieniach honorowego dawcy krwi. Przewiduje, że pracownik, który w czasie ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, ma prawo do zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym.

Zmiana jest korzystna dla krwiodawców – pracowników. Gwarantuje im bowiem nie jeden, jak dotąd, ale dwa dni wolnego od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11879

Wydanie: 11879

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament