Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy Polski Ład to takie tutti frutti

04 lutego 2021 | Ekonomia i rynek
źródło: materiały prasowe

Jak słyszę o 16 filarach, to nie dostrzegam priorytetu – mówi nam Jakub Karnowski, wykładowca SGH, ekspert Banku Światowego. MARCIN PIASECKI

 

GUS ogłosił wstępne dane o polskim PKB z 2020 r. Polska gospodarka skurczyła się o 2,8 proc. Niewiele, ale spadek dotyczy gospodarki, która przez lata bez przerwy rosła.

Jak popatrzymy na kraje Unii, to jest to niewielki spadek. Według Komisji Europejskiej, po zsumowaniu spadku z 2020 r. i przewidywanego wzrostu w 2021 r., będziemy na czwartym miejscu w UE po Litwie, Irlandii i Szwecji. Skumulowany wzrost z tych dwóch lat wyniesie zero.

Czemu zawdzięczamy te wyniki?

Prężnemu sektorowi eksportowemu. Mamy np. bardzo dobry sektor automotive. Drugim czynnikiem jest fakt, że polska gospodarka w niewielkim stopniu zależy od turystyki, która bardzo ucierpiała. Sprzyja nam też zależność od gospodarki niemieckiej.

Nie wspomniał pan o licznych tarczach antykryzysowych, które miały ratować polskie firmy.

Nie uważam, że to czynnik, który w jakiś sposób umożliwił lżejsze lądowanie przedsiębiorstwom w Polsce. Sprawność operacyjna PFR w dystrybucji pieniędzy jest warta zauważenia. Jednak decyzje co do lockdownu są chaotyczne i nieuzasadnione, a wypowiedzi rządu często sprzeczne. Nie rozumiem, czemu otwarte są galerie handlowe, a nie gastronomia przy zachowaniu zasad sanitarnych. Na razie rząd wprowadza rozporządzenia w wątpliwy od strony prawnej sposób i naraża rzesze przedsiębiorców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11879

Wydanie: 11879

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament