Co z transgranicznymi postępowaniami sądowymi
Zawsze musi istnieć procedura uznawania orzeczeń wydanych w innym państwie.
Jedną z największych zalet integracji europejskiej jest współpraca sądowa w sprawach cywilnych i handlowych między państwami UE. Powstała rozbudowana sieć norm umożliwiających wzajemne uznawanie i wykonywanie orzeczeń bez oddzielnej procedury stwierdzenia wykonalności orzeczenia innego sądu państwa UE (tzw. exequatur). Normy ustalają też podstawy ustalenia sądy właściwego w danej sprawie i umożliwiają skuteczne poddanie sporu pod sąd innego państwa Unii. Przyjęcie rozwiązania o bezpośredniej wykonywalności orzeczeń jest istotne dla rozwoju transgranicznej wymiany handlowej we Wspólnocie i daje przedsiębiorcom poczucie stabilności. Korzystne dla nich orzeczenie wydane np. przez sąd państwa ich siedziby będzie mogło zostać wykonane w kraju siedziby ich kontrahenta.
Przejściowy czas
Okres przejściowy w stosunkach Wielkiej Brytanii a UE zakończył się, co spowodowało konieczność poszukiwania nowych rozwiązań. Proces występowania ze struktur UE został rozpoczęty notyfikacją złożoną przez Wielką Brytania na podstawie art. 50 TUE 29 marca 2017 r. Samo ustalenie zasad brexitu trwało kilka lat i do ostatniej chwili nie było wiadome na jakich zasadach do niego dojdzie. Formalnie Wielka Brytania opuściła Unię 31 stycznia 2020 r., jednak do 31 grudnia 2020 r. obowiązywał okres przejściowy. W tym okresie we wzajemnych relacjach nadal miały zastosowanie normy prawa unijnego, ale Wielka Brytania była już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta