Radni nie mogą ustanowić większego wynagrodzenia dla prezydenta miasta
Organy gminy podejmując uchwały nie posiadają samodzielnych uprawnień do kwestionowania zgodności aktów prawnych niższego rzędu z naszą konstytucją.
Takie stwierdzenie znalazło się w niedawnym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sprawa dotyczyła ustalenia wynagrodzenia dla prezydenta miasta po wprowadzeniu rozporządzenia rządu z 2018 roku. Obniżono w nim stawki wynagrodzenia zasadniczego wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Jaka wysokość pensji
Jedną z takich uchwał zakwestionował wojewoda. W jego ocenie, rada miasta ustalając wysokość wynagrodzenia zasadniczego prezydenta miasta jest obowiązana do jego ustalenia na poziomie wskazanym w rozporządzeniu, tj. w kwocie pomiędzy 3800–5000 zł, a nie jak ustalono w uchwale na poziomie 6200 zł. Jak przy tym zaznaczono, nieprawidłowe określenie wysokości wynagrodzenia zasadniczego wpływa także na podstawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta