Fiskus musi tłumaczyć, na czym polegają ułatwienia dla biznesu
Aż 123 strony objaśnień musi przeczytać przedsiębiorca, aby zrozumieć zasady estońskiego CIT. PRZEMYSŁAW WOJTASIK
Podatkowi eksperci nie mają wątpliwości: narodziła się nowa świecka tradycja. – Najpierw fiskus wprowadza ułatwienia dla firm. Potem się okazuje, że nowe przepisy są skomplikowane i problematyczne, a przedsiębiorcy nie są w stanie ich zrozumieć. Skarbówka ogłasza więc, że potrzebne są objaśnienia i prosi o konsultacje – mówi Radosław Żuk, doradca podatkowy, partner w ECDP TAX.
– Niestety, urzędnicy nie mają praktycznej wiedzy i nie są w stanie przewidzieć, ile dodatkowej pracy i wątpliwości przynoszą ich pomysły – dodaje Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting.
Jak korygować faktury
Najnowszy przykład to obowiązujący od 1 stycznia br. SLIM VAT, którego sztandarowym rozwiązaniem są przepisy o korektach. – Uproszczenie i unowocześnienie rozliczeń – reklamuje je Ministerstwo Finansów. Co na to firmy?
– Wszyscy klienci bardzo negatywnie wypowiadają się o tych uproszczeniach i to w tzw. żołnierskich słowach – mówi Michał Piotrowski, doradca podatkowy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta