Zamiast kaucji budujmy pręgierze
Jeśli podejrzanemu uda się złożyć poręczenie, nigdy go już nie odzyska.
Kolekcję legislacyjnych osobliwości wzbogaciła ostatnio autopoprawka do projektu zmian w kodeksach: wykroczeń i postępowania karnego, która trafiła do Sejmu (druk 867A). Projekt ustawy oznaczony został na stronach sejmowych jako implementacja prawa unijnego związana z koniecznością dostosowania polskiego prawa do prawa Unii Europejskiej. Tymczasem obejmuje szereg różnorodnych zagadnień, z których zasadnicza część dotyczy całkiem wewnętrznego problemu związanego z sukcesywnie wprowadzanymi ograniczeniami regulacji umożliwiających stosowanie innych niż areszt tymczasowy środków zapobiegawczych w ramach procesu karnego. Choć proponowane rozwiązania obejmują także inne kwestie, chcielibyśmy ograniczyć rozważania do problemu poręczenia majątkowego.
Sensowne z nieracjonalnymi
Projektowane regulacje mają wyłączyć możliwość złożenia przedmiotu poręczenia majątkowego w pewnych wypadkach, czego konsekwencją będzie utrudnienie stosowania tzw. wolnościowych środków zapobiegawczych w postaci tzw. kaucji. Po wprowadzonej jakiś czas temu możliwości sprzeciwienia się przez prokuratora tzw. warunkowemu tymczasowemu aresztowaniu (art. 257 § 3 k.p.k.), projektowane rozwiązanie w sposób najdalej idący ingeruje w system...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta