Ceny transferowe – nowe wyzwania przed podatnikami
CIT | Zmiany na 2021 r. to przede wszystkim uproszczenia obowiązków wprowadzone ze względu na pandemię Covid-19.
Rewolucja z 2017 r. wystarczyła ustawodawcy tylko na dwa lata i od 2019 r. każdy podmiot zobowiązany do sporządzenia dokumentacji cen transferowych musi się mierzyć z nowymi wyzwaniami, w tym w szczególności z rewolucją w zakresie raportowania cen transferowych (debiut TP-R, czyli nowego oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji) oraz zwiększoną odpowiedzialnością zarządu za prawidłowe wykonanie obowiązków związanych z ustalaniem warunków rynkowych transakcji.
Wykonanie obowiązków za rok 2019 niestety nie pozwala nam zapomnieć o temacie cen transferowych na dłużej, a rok 2021 stawia kolejne wyzwania przed podatnikami zarówno w postaci kolejnych zmian w przepisach, jak i dodatkowych obowiązków związanych z Covid-19.
Nie zwalniają również organy podatkowe, które pomimo pandemii prowadziły liczne kontrole, doprowadzając w pierwszym półroczu 2020 r. do ponad 200 mln zł doszacowania dochodów podatników oraz kwestionując ponad 200 mln zł wykazanych strat.
Zmiany w zakresie cen transferowych wprowadzane w 2021 r. można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich ma charakter upraszczający wykonywanie obowiązków związanych z cenami transferowymi ze względu na Covid-19, druga ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie transakcji realizowanych z podmiotami z tzw. rajów podatkowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta